ONZ: Najwyższy poziom życia w krajach skandynawskich

[2006-11-10 02:34:22]

Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała Human Development Report 2006. Jest to raport porównujący warunki życia na całym świecie.

Tegoroczny raport szczególną uwagę przywiązuje do braku dostępu do pitnej wody znacznej części ludzkości. Autorzy wskazują, że obecnie 1,1 mld ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a 2,6 mld nie ma możliwości korzystania z podstawowych urządzeń sanitarnych. Pomimo stopniowej poprawy, sytuacja w wielu regionach jest nadal dramatyczna. Brak wody i urządzeń sanitarnych sprzyja zaś wielu chorobom i pogłębia wykluczenie społeczno-ekonomiczne setek milionów ludzi i całych regionów.

Jednym z ważnych elementów raportu jest ranking państw porównujący je pod kątem Wskaźnika Ubóstwa Ludzkiego (Human Poverty Index – HPI). Szereguje on państwa stosownie do panującego w nich poziomu ubóstwa, analfabetyzmu, trwałego bezrobocia i średniej długości życia. Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi najlepiej żyje się w Szwecji, a kolejne miejsca zajmują: Norwegia, Holandia, Finlandia i Dania. Znamienne, że wśród 18 rozpatrywanych w rankingu rozwiniętych państw bardzo słabo wypadły kraje o liberalnych gospodarkach. (ONZ podzielił klasyfikację na dwie części – krajów najbardziej rozwiniętych i krajów rozwijających się, nieco inaczej definiując kryteria). Ostatnie miejsce przypadło Włochom, ale kolejne miejsca od końca zajmują kraje anglosaskie: Irlandia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia. Irlandia czy USA mają PKB należące do najwyższych na świecie, jednak poziom życia tamtejszych społeczeństw jest relatywnie niski.

ONZ przedstawił też ranking HPI dla krajów rozwijających się. Zgodnie z nim na pierwszym miejscu jest Urugwaj, który wyprzedza Chile, Argentynę i Kostarykę. Wysokie szóste miejsce zajmuje Kuba, która wyprzedza między innymi Singapur i Meksyk. Ranking podaje też, że na Kubie jest wyższa średnia długość życia niż w USA.

Innym, częściej komentowanym rankingiem raportu, jest Wskaźnik Rozwoju Społecznego (Human Development Index). HDI określa poziom życia na podstawie średniej długości życia, poziomu edukacji (z uwzględnieniem poziomu analfabetyzmu i średniego czasu edukacji) oraz dochodu na jednego mieszkańca (skorygowanego o lokalne koszty życia). Na czele tegorocznego rankingu (podobnie jak i poprzedniego) znajduje się Norwegia, która wyprzedziła Islandię, Australię, Irlandię i Szwecję. Polska zajęła 37 lokatę (o 1 miejsce niżej niż rok temu).

ONZ porównuje też państwa odnośnie poziomu partycypacji kobiet w życiu politycznym i ekonomicznym. Zgodnie z tym rankingiem (wskaźnik Gender Empowerment Measure, który uwzględnia różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami, procent kobiet w parlamencie oraz odsetek kobiet wśród wysokich urzędników, legislatorów, menedżerów i pracowników technicznych). Tutaj również na czele znajdują się państwa skandynawskie. Pierwsze miejsce zajmuje Norwegia, która wyprzedza Szwecję, Islandię i Danię.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku