Łódź: Praca czasowa, dyskryminacja stała

[2006-10-27 10:46:12]

Około 350 osób demonstrowało w czwartek w Łodzi w obronie Sławomira Kaczmarka, pracownika firmy Uniontex, zwolnionego za założenie w zakładzie związku zawodowego.

Demonstrację zorganizował Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Udział w niej wzięli działacze i działaczki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80", Polskiej Partii Pracy, Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy, Grupy na rzecz Partii Robotniczej oraz Młodych Socjalistów.

Demonstranci trzymali transparenty "Najpierw ludzie, później zyski" (OZZ IP), "Dość łamania praw pracowniczych" (OZZ IP) i "Praca czasowa, dyskryminacja stała. Przeciwko niestabilności zatrudnienia" (CK-LA).

Sławomir Kaczmarek przemawiając do zebranych stwierdził, że jego sytuacja nie jest żadnym wyjątkiem. W wielu zakładach zwalnia się pracowników za to, że walczą o swoje prawa. Mówił również o praktyce zatrudniania na umowy czasowe lub umowy inne niż umowa o pracę, co służy rozbiciu solidarności pracowników.

Dariusz Skrzypczak, związkowiec NSZZ Solidarność z poznańskiej Goplany, powiedział, że warto walczyć, ponieważ w jego przypadku sąd przywrócił go do pracy i uznał bezprawność zwolnienia.

Irena Komorowska, działaczka związkowa z warszawskiego centrum Attis, mówiła o tym, że władze prowadzą atak na cały świat pracy, w tym służbę zdrowia.

Demonstranci po wiecu pod bramą zakładów Uniontex przeszli pod agencję pracy czasowej Adecco. W trakcie przemarszu skandowano "Wolność, równość, syndykalizm!", "Praca czasowa, dyskryminacja stała!", "Kapitalizm, kanibalizm!" i "Dośc łamania prawa pracy!".

Pod biurem firmy Adecco odbył się wiec, podczas którego przemawiał Jarosław Urbański z OZZ IP. Mówił on o coraz gorszych warunkach zatrudnienia i zastępowaniu pracowników na czas nnieokreślony zatrudnionymi na podstawie "śmieciowych" umów.

Bogusław Ziętek, lider WZZ "Sierpień`80" i PPP, powiedział, że sytuacja w której mówi się o wypożyczaniu pracowników, zatrudnionych przez agencje jest chora i walka toczy się o to, aby wszyscy pracownicy mieli taką samą ochronę.

Jakub Grzegorczyk z CK-LA powiedział, że działalność agencji pracy czasowej można nazwać stręczycielstwem, a zatrudniani za ich pośrednictwem ludzie są traktowani jak pracownicy drugiej kategorii, praktycznie nie mogący zrzeszać się w związkach zawodowych. Dodał, że najlepszym rozwiązaniem byłby zapis zmuszający pracodawcę, aby po trzech umowach zmuszony zatrudniać osobę zatrudnianą czasowo na stałe.

Florian Nowicki z GPR przedstawił przypadki wyzysku, wiążące się z zatrudnianiem pracowników za pośrednictwem agencji pracy czasowej. Stwierdził, że agencja Adecco, która działa miedzynarodowo, jest uważana przez Polaków wyjeżdżających za granicę do pracy za jedną z najgorszych pod tym względem.

Demonstracja zakończyła się pod urzędem wojewódzkim, gdzie Bogusław Ziętek stwierdził, że skandalem jest, iż urzędnicy nie interesują się występującymi w mieście przypadkami łamania praw pracowniczych.

Marcel Szary z OZZ IP stwierdził, że nie ma co apelować do władz. - W Polsce zaburzona została kolejnośc działań. Najpierw w się uprzejmie prosi, a później protestuje. Tymczasem władza rozumie tylko logikę pięści. Czas więc zmienić kolejność. Najpierw pięść, a potem rozmowy - powiedział, co wywołało entuzjazm zebranych.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku