Filipiny: Protest w rocznicę stanu wojennego

[2006-09-21 14:02:50]

5 tysięcy filipińskich rolników oraz działaczy organizacji lewicowych wyszło w czwartek na ulice stolicy kraju Manili, aby przy okazji 34 rocznicy wprowadzenia stanu wyjątkowego przez dyktaturę Ferdinanda Marcosa, wyrazić swoje niezadowolenie z powodu prześladowań politycznych. Demonstranci sprzeciwiali się poczynaniom obecnych władz, które oskarżane są o zabójstwa polityczne.

Uczestniczący w pochodzie wznosili hasła wymierzone w urzędującą prezydent kraju, Glorię Macapagal Arroyo, oraz dokonali także spalenia kukły z jej podobizną.

Jesteśmy tutaj, aby wezwać administrację Arroyo do zaprzestania politycznych mordów oraz prób ingerowania w konstytucję - powiedział sekretarz generalny lewicowego Nowego Sojuszu Patriotycznego (Bagong Alyansang Makabayan) Renato Reyes. Wierzymy że to co wydarzyło się 34 lata temu za czasów dyktatury Marcosa, może się powtórzyć za rządów Arroyo - dodał.

W 2006 na Filipinach za głoszenie poglądów niezgodnych z tymi które prezentują władze, zabitych zostało 51 opozycyjnych aktywistów. Wielu z nich zostało zamordowanych na ulicy przez zamaskowanych osobników, których nie udało się schwytać.

Marcin Dobrzyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku