Gruzja: Sytuacja się zaostrza
[2006-08-02 08:57:02]
![]() Oświadczenie spotkało się z ostrą reakcją strony abchaskiej i Moskwy. Prezydent Abchazji Siergiej Bagapsz stwierdził, iż działania Gruzinów są pogwałceniem porozumień o zawieszeniu broni i zastrzegł sobie prawo do wszelkich działań, w tym siłowych, mających nie dopuścić do zainstalowania "marionetkowego gabinetu". Parlament Abchazji nazwał Gruzję agresorem, oraz zaapelował do wspólnoty międzynarodowej i Rosji o skłonienie strony gruzińskiej do przestrzegania porozumień pokojowych. Wzmocniono posterunki graniczne oraz ogłoszono mobilizację. Rosja potępiła operację oraz stwierdziła, że miała ona na celu zdobycie dogodnych pozycji do dalszych działań militarnych, mających na celu przejęcie kontroli nad Abchazją. Szef komitetu spraw zagranicznych Dumy Państwowej Konstantin Kosaczow stwierdził, że Rosja ma prawo do działań prewencyjnych. Operację w Kodori skrytykowała również prawie cała gruzińska opozycja, z wyjątkiem partii Gruzińska Droga Salomé Zurabiszwili. W wydanym oświadczeniu opozycja oskarżyła prezydenta o ukrywanie rzeczywistej liczby ofiar, oraz stwierdza, iż prowadzona przez niego polityka jest nieprzemyślana i przyczynia się do niestabilności w kraju. Reakcją obozu prezydenckiego było wystąpienie z inicjatywą uchwalenia ustawy "przeciwko ekstremistom i zdrajcom ojczyzny", wzorowanej na amerykańskiej "Patriotic Act". Ustawa ta miałaby uniemożliwić podobne wystąpienia opozycji w przyszłości. 31 lipca na rozmowy do Tbilisi przybył doradca sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Matthew Bryza. Stany Zjednoczone aktywnie wspieraja Saakaszwilego poprzez pomoc finansową i wojskową, armia gruzińska objęta jest programem "przeszkól i wyposaż". Poparcie to jest związane z funkcjonowaniem mającego strategiczne znaczenie rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan. Obecny konflikt wpisuje się w dotychczasową politykę Tbilisi. Wyrazistą ilustracją orientacji gruzińskiego obozu rządzącego w polityce międzynarodowej była zmiana pozycji znajdującego się w stolicy pomnika największego z gruzińskich królów, Dawida Budowniczego, tak by zwrócony był w kierunku zachodnim. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 maja:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.
?