Algieria: Torturowanie więźniów - abberacja wojny z terrorem

[2006-07-12 12:02:47]

W przeddzień wizyty prezydenta Algierii Abdelaziza Boutefliki w Londynie, organizacja Amnesty International opublikowała raport, w którym oskarża służby bezpieczeństwa tego kraju o stosowanie tortur oraz liczne nadużycia wobec osób przetrzymywanych w więzieniach. W dokumencie stwierdza się, że bezprawne działania Ministerstwa Informacji i Bezpieczeństwa prowadzone są pod przykrywką wojny z terroryzmem.

Według Amnesty International, więzniowie są przetrzymywani w tajnych więzieniach, bici, poddawani elektrowstrząsom, zmuszani do picia brudnej wody, moczu i chemikaliów. Odmawia im się także prawa do konsultacji prawnej i opieki medycznej oraz kontaktów z rodziną. Raport opisuje dziesiątki przypadków nadużyć wobec więzniów, do których doszło w ciągu ostatnich czterech lat.

Podczas nadchodzącej wizyty prezydent Algierii oraz premier Wielkiej Brytanii Tony Blair mają podpisać umowę dwustronną o deportacji do Algierii przestępców skazanych przez brytyjskie sądy oraz osób, którym odmówiono prawa do azylu. Co więcej, według informacji ministerstwa spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, prowadzone są również rozmowy mające na celu porozumienie w sprawie przekazywania Algierii osób podejrzewanych przez Wielką Brytanię o związki z organizacjami terrorystycznymi. Rzecznik prasowy ministerstwa zapewnił jednak, że do podpisania tego dokumentu może dojść tylko wówczas, gdy Algieria zapewni, że nie będzie stosowała wobec tych ludzi tortur.

Bouteflika objął urząd prezydenta Algierii w 1999 roku, i za jego rządów kraj ten stał się ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych w prowadzonej przez administrację George'a W. Busha wojny z terrorem.

Sebastian Maćkowski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku