80 tys. przypadków łamania prawa pracy w 2005 r.

[2006-07-11 16:58:26]

Główny Inspektor Pracy Bożena Borys-Szopa przedstawiła sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w ubiegłym roku. Borys-Szopa poinformowała w raporcie, że w 2005 r. stwierdzono ponad 80 tys. przypadków łamania prawa pracy.

Większość przypadków nieprzestrzegania rozporządzenia polegała na łamaniu przepisów BHP, niedokładnym prowadzeniu ewidencji czasu pracy oraz przekraczaniu ustalonego czasu pracy. Według GIP, główną przyczyną naruszeń przepisów o czasie pracy jest zatrudnianie zbyt małej liczby pracowników w stosunku do realnych potrzeb pracodawców.

Borys-Szopa uznała prawną ochronę pracy jako złą. Jej zdaniem, przedsiębiorcy świadomie łamią prawo, wiedząc że w obliczu wysokiego bezrobocia, oszukiwany pracownik nie będzie zgłaszał PIP zastrzeżeń co do złych warunków pracy.

W ubiegłym roku PIP przeprowadziło prawie 94 tys. kontroli u 67 tys. pracodawców. Do Inspekcji Pracy wpłynęło ponad 30 tys. skarg, które w większości dotyczyły niewypłacenia wynagrodzenia lub nieterminowej wypłaty. Państwowa Inspekcja Pracy nałożyła na nieuczciwych pracodawców grzywny w łącznej kwocie 15 mln zł.

Marcin Dobrzyński



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku