Kataloński, baskijski i galicyjski językami Parlamentu Europejskiego

[2006-07-10 12:10:17]

Obywatele Unii uropejskiej posługujący się językiem katalońskim, baskijskich lub galicyjskim mogą teraz komunikować się z Parlamentem Europejskim w swoich własnych językach. Decyzja ta jest rezultatem głosowania przewodniczącego i 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, które odbyło się 3 lipca w Strasburgu.

Dzięki tej zmianie obywatele pięciu hiszpańskich regionów autonomicznych, w których używa się katalońskiego, baskijskiego i galicyjskiego będą mieli prawo do wysyłania korespondencji i otrzymywania odpowiedzi od PE w ich własnym języku. Nie dotyczy to jednak użycia trzech języków podczas obrad PE.

Zadowolenie z decyzji władz Parlamentu Europejskiego wyraził rząd kataloński. Jest to historyczny krok dla naszego kraju, ponieważ będziemy mogli porozumieniwać się z instytucjami UE w naszym ojczystym języku - powiedział prezydent rządu katalonskiego Pasqual Maragall.

Językiem baskijskim mówi blisko milion ludzi w Kraju Basków w Północnej Hiszpanii i południowej Francji. Katalońskim posługuje się dziesięć milionów ludzi. Jest on językiem oficjalnym w autonomicznych regionach Katalonii, Walencji i Wysp Balearskich, jak również jest on językiem urzędowymm Andory. Zbliżonym do portugalskiego galicyjskim posługuje się zaś od trzech do czterech milionów mieszkańców leżącej w północno-zachodniej Hiszpanii Galicji.

Szymon Martys



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku