Kataloński, baskijski i galicyjski językami Parlamentu Europejskiego

[2006-07-10 12:10:17]

Obywatele Unii uropejskiej posługujący się językiem katalońskim, baskijskich lub galicyjskim mogą teraz komunikować się z Parlamentem Europejskim w swoich własnych językach. Decyzja ta jest rezultatem głosowania przewodniczącego i 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, które odbyło się 3 lipca w Strasburgu.

Dzięki tej zmianie obywatele pięciu hiszpańskich regionów autonomicznych, w których używa się katalońskiego, baskijskiego i galicyjskiego będą mieli prawo do wysyłania korespondencji i otrzymywania odpowiedzi od PE w ich własnym języku. Nie dotyczy to jednak użycia trzech języków podczas obrad PE.

Zadowolenie z decyzji władz Parlamentu Europejskiego wyraził rząd kataloński. Jest to historyczny krok dla naszego kraju, ponieważ będziemy mogli porozumieniwać się z instytucjami UE w naszym ojczystym języku - powiedział prezydent rządu katalonskiego Pasqual Maragall.

Językiem baskijskim mówi blisko milion ludzi w Kraju Basków w Północnej Hiszpanii i południowej Francji. Katalońskim posługuje się dziesięć milionów ludzi. Jest on językiem oficjalnym w autonomicznych regionach Katalonii, Walencji i Wysp Balearskich, jak również jest on językiem urzędowymm Andory. Zbliżonym do portugalskiego galicyjskim posługuje się zaś od trzech do czterech milionów mieszkańców leżącej w północno-zachodniej Hiszpanii Galicji.

Szymon Martys



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku