Protesty przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy
[2006-07-03 17:59:02]
W ubiegły piątek doszło w wielu krajach arabskich do protestów przeciwko izraelskiej napaści zbrojnej na Strefę Gazy. Armia izraelska dokonała licznych nalotów, w wyniku których zostały zniszczone mosty i sieć wodociągowa oraz energetyczna. Ostrzelano budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz siedzibę premiera rządu palestyńskiego Ismaila Haniji, pojmano również licznych parlametarzystów związanych z Hamasem. Zdaniem władz Izraela ataki są usprawiedliwoną odpowiedzią na uprowadzenie przez bojowników palestyńskich jednego żołnierza izraelskiego.
Do protestów przeciwko izraelskiej agresji doszło między innymi w Egipcie, Jordanii, Syrii, Turcji i Libanie.
W Egipcie do największych demonstracji doszło w Kairze po zakończeniu piątkowych modłów w Al-Azhar, jednym z najważniejszych meczetów miasta. Tysiące ludzi wznosiło antyizraelskie okrzyki i wzywało przywódców Egiptu do stanowczego protestu przeciwko terrorystycznym działaniom Izraela. Domagano się także wydalenia ambasadora tego kraju z Egiptu.
Tego samego dnia wysoki duchowny szyicki Mohammed Hussein Fadlallah potępił w Libanie prowadzoną przez izraelskich rasistów wojnę, której celem jest anihilacja Palestyńczyków. Powiedział on, że wszyscy muzułmanie i Arabowie muszą wspierać ludność Palestyny, która stawia opór rasizmowi państw zachodnich popierających rasistowską politykę Izraela.
Z kolei w proteście, do którego doszło w stolicy Turcji wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. Demonstraci spalili flagi Izraela, krzyczeli "Izraelscy mordercy, wynocha z Palestyny!".
Około stu Palestyńczyków zorganizowało pikietę przed budynkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych w centrum Bejrutu. Domagali się oni od społeczności międzynarodowej zapewnienia bezpieczeństwa Palestyńczykom żyjącym w Strefie Gazy.
Do protestów doszło także w Izraelu. Setki demonstrantów zgromadziło się przed domem premiera Izraela Ehuda Olmerta domagając się wymiany więźniów i przerwania ofensywy w Strefie Gazy. Podobne pikiety zorganizowano także przed bazą armii izraelskiej Sufa oraz przed budynkiem izraelskiego ministerstwa obrony.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.