Słowacja: "Antyliberalna" koalicja Smeru, narodowców i Mečiara
[2006-06-29 16:02:41]
![]() Nowy rząd ma składać się z 16 ministrów. Jedenaście stanowisk ma przypaść Smerowi, trzy narodowcom, a dwa ĽS-HZDS. Liderzy partii koalicyjnych - Ján Slota i Vladimír Mečiar nie wejdą do rządu i pozostaną posłami w Radzie Narodowej. Smerowi ma przypaść także stanowisko przewodniczącego Rady Narodowej. Robert Fico zamierza natychmiast przystąpić wraz z koalicjantami do rozmów na temat personaliów, tak aby do 12 lipca, czyli na dzień pierwszego posiedzenia nowej Rady Narodowej, mieć gotowy zarys nowego rządu. Głosowanie wotum zaufania dla nowego rządu mogłoby mieć miejsce, zdaniem Fico, w pierwszym tygodniu sierpnia. Wyjaśniając motywy wyboru właśnie takich koalicjantów, Robert Fico powiedział, iż tylko taki wariant gwarantował realizację programu nowoczesnego państwa socjalnego, prymatu solidarności społecznej oraz bardziej sprawiedliwego podziału owoców wzrostu gospodarczego. Fico zapowiedział także, że koalicja będzie prowadziła proeuropejską politykę we wszystkich aspektach, oraz że zachowany zostanie status quo w kwestii praw mniejszości narodowych na Słowacji. Zaproszenie do rozmów koalicyjnych z zadowoleniem przywitali liderzy narodowców i partii Mečiara. Ján Slota powiedział, że cieszy się, iż Robert Fico "zachował zdrowy rozsądek mimo licznych nacisków płynących zarówno ze Słowacji, jak i z zagranicy". Decyzję skrytykowała natomiast słowacka prawica, która wyraża obawy, że Słowacja ponownie - ze względu na obecność w kręgach rządowych narodowców i Vladimíra Mečiara - znajdzie się w międzynarodowej izolacji. Obecność w koalicji Słowackiej Partii Narodowej spotkała się także z krytyką ze strony młodych działaczy lewicowych. Wysłali oni do przewodniczącego Smeru list, w którym porównują Jána Slotę do Jean-Marie Le Pena i nazywają go politykiem "skrajnej prawicy". Pod listem podpisali się działacze Młodych Socjaldemokratów (Mladí Sociálni Demokrati) - młodzieżówki Smeru, oraz politycy wywodzący się z Partii Demokratycznej Lewicy (Strana Demokratickej Ľavice) i Socjaldemokratycznej Alternatywy (Sociálno-Demokratická Alternatíva) - niegdyś samodzielnych partii lewicowych, które następnie połączyły się ze Smerem. Obaw co do nowej władzy nie podziela natomiast prezydent kraju Ivan Gašparovič. Jestem pewien, że nowa koalicja zachowa wszystko to, co jest dobre i sprawi, żeby ludziom żyło się lepiej - powiedział prezydent. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?