Słowacja: "Antyliberalna" koalicja Smeru, narodowców i Mečiara

[2006-06-29 16:02:41]

Przewodniczący zwycięskiej w niedawnych wyborach parlamentarnych, centrolewicowej partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-Sociálna Demokracia) i kandydat na premiera - Robert Fico (na zdjęciu), zapowiedział, że nowy rząd utworzy wraz ze Słowacką Partią Narodową (Slovenská Národná Strana) oraz Partią Ludową-Ruchem na rzecz Demokratycznej Słowacji (Ľudová Strana-Hnutie za Demokratické Slovensko). Kierownictwo Smeru opowiedziało się jednomyślnie za utworzeniem takiej właśnie koalicji, która będzie dysponowała 85 głosami w 150-osobowej Radzie Narodowej.

Nowy rząd ma składać się z 16 ministrów. Jedenaście stanowisk ma przypaść Smerowi, trzy narodowcom, a dwa ĽS-HZDS. Liderzy partii koalicyjnych - Ján Slota i Vladimír Mečiar nie wejdą do rządu i pozostaną posłami w Radzie Narodowej.

Smerowi ma przypaść także stanowisko przewodniczącego Rady Narodowej.

Robert Fico zamierza natychmiast przystąpić wraz z koalicjantami do rozmów na temat personaliów, tak aby do 12 lipca, czyli na dzień pierwszego posiedzenia nowej Rady Narodowej, mieć gotowy zarys nowego rządu. Głosowanie wotum zaufania dla nowego rządu mogłoby mieć miejsce, zdaniem Fico, w pierwszym tygodniu sierpnia.

Wyjaśniając motywy wyboru właśnie takich koalicjantów, Robert Fico powiedział, iż tylko taki wariant gwarantował realizację programu nowoczesnego państwa socjalnego, prymatu solidarności społecznej oraz bardziej sprawiedliwego podziału owoców wzrostu gospodarczego. Fico zapowiedział także, że koalicja będzie prowadziła proeuropejską politykę we wszystkich aspektach, oraz że zachowany zostanie status quo w kwestii praw mniejszości narodowych na Słowacji.

Zaproszenie do rozmów koalicyjnych z zadowoleniem przywitali liderzy narodowców i partii Mečiara. Ján Slota powiedział, że cieszy się, iż Robert Fico "zachował zdrowy rozsądek mimo licznych nacisków płynących zarówno ze Słowacji, jak i z zagranicy". Decyzję skrytykowała natomiast słowacka prawica, która wyraża obawy, że Słowacja ponownie - ze względu na obecność w kręgach rządowych narodowców i Vladimíra Mečiara - znajdzie się w międzynarodowej izolacji.

Obecność w koalicji Słowackiej Partii Narodowej spotkała się także z krytyką ze strony młodych działaczy lewicowych. Wysłali oni do przewodniczącego Smeru list, w którym porównują Jána Slotę do Jean-Marie Le Pena i nazywają go politykiem "skrajnej prawicy". Pod listem podpisali się działacze Młodych Socjaldemokratów (Mladí Sociálni Demokrati) - młodzieżówki Smeru, oraz politycy wywodzący się z Partii Demokratycznej Lewicy (Strana Demokratickej Ľavice) i Socjaldemokratycznej Alternatywy (Sociálno-Demokratická Alternatíva) - niegdyś samodzielnych partii lewicowych, które następnie połączyły się ze Smerem.

Obaw co do nowej władzy nie podziela natomiast prezydent kraju Ivan Gašparovič. Jestem pewien, że nowa koalicja zachowa wszystko to, co jest dobre i sprawi, żeby ludziom żyło się lepiej - powiedział prezydent.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku