Kolumbia: Wobec braku alternatyw, rośnie produkcja koki
[2006-06-26 08:58:11]
Uprawy koki niszczone są głównie metodą spryskiwania terenów uprawnych herbicydami. W 2005 roku zlikwidowano w ten sposób 138 tysięcy hektarów, kolejne 32 tysiące zostały zniszczone ręcznie. Héctor Torres, działacz organizacji broniącej praw człowieka, jest zdania, że wzrost uprawy koki wynika z coraz większej biedy. Tak długo jak ograniczone będą możliwości zatrudnienia w innych sektorach, chłopi - z braku innej możliwości - będą uprawiać kokę, dodaje. We wrześniu ubiegłego roku przedstawił on rządowi projekt likwidacji upraw koki, który byłby powiązany z budową dróg, placówek służby zdrowia, szkół i zbiorników na zboże, a także z systemem korzystnych pożyczek i kredytów na uprawę innych roślin i hodowlę zwierząt. Jednak jak mówi, odpowiedzią rządu było nasilenie oprysków i operacji przeciwko rolnikom. Operacje te prowadzone są przez siły zbrojne Kolumbii oraz przez członków oddziałów skrajnie prawicowej AUC, której demobilizacja została zakończona w tym roku. Torres ocenia to jednak krytycznie. Poza niszczeniem upraw koki, od których zależy życie ludzi, oddziały bojówek zabijają zwierzęta hodowlane oraz dopuszczają się gwałtów na kobietach i mężczyznach, mówi. Dochodzi także do samosądów. Wojna z narkotykami w Kolumbii toczy się przy dużym wsparciu rządu amerykańskiego, który od początku 2000 roku, przeznaczył około 4 mld dolarów na walkę z produkcją narkotyków. Nowym elementem wprowadzonym w 2004 roku jest Plan Patriota, którego głównym celem jest walka z lewicowymi Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC), największym ugrupowaniem partyzanckim. Prawicowy prezydent kraju Álvaro Uribe, który objął urząd w maju tego roku, zwrócił się do prezydenta George'a W. Busha o zwiększenie pomocy finansowej na walkę z uprawą koki. Badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez UNODC i rząd Kolumbii wskazują, że ponad połowa spośród chłopów uprawiających kokę czyni tak z powodów ekonomicznych. Kolejne 28 proc. stwierdziło, że nie mają oni innego wyboru, a w opinii 17 proc. jest to związane z kulturą panujacą na tych terenach. Stwierdzono również, że pomoc od państwa - w zamian za zarzucenie uprawy koki - otrzymało zaledwie 9 proc. rolników. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?