Austria: Irański program nuklearny głównym tematem obrad MAEA

[2006-06-16 11:09:28]

W poniedziałek rozpocznie się w Wiedniu kolejna sesja Międzynardowej Agencji Energii Atomowej. Obrady potrwają tydzień, a jednym z głównych tematów będzie z pewnością sprawa irańskiego programu nuklearnego. Stany Zjednoczone wraz z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami oskarżają rząd Iranu o to, że dąży do zbudowania bomby atomowej. Kraje te, wspólnie z Rosją i Chinami, przedstawiły 1 czerwca tego roku wspólną propozycję, w której w zamian za przerwanie procesu wzbogacania uranu, zaoferowano Iranowi pomoc w rozwoju technologii nuklearnej, udogodnienia w handlu z "szóstką" oraz obietnicę przyjęcia do Światowej Organizacji Handlu. Strona irańska przyjęła ofertę z ostrożnym optymizmem, wskazując jednak, że prawo do wzbogacania uranu jest przywilejem każdego kraju zapisanym w Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Atomowej. Przewiduje się, że Iran ogłosi swoje oficjalne stanowisko do końca tego miesiąca.

Propozycja opracowana przez sześć mocarstw zawiera w sobie również groźbę podjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ wobec rządu w Teheranie bliżej nieokreślonych działań, gdyby ten odrzucił przedstawioną ofertę.

W przededniu konferencji państw członkowskich MAEA administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha poniosła dwie znaczące porażki. Zdaniem dyplomatów z państw zachodnich, Stany Zjednoczone próbowały wymóc na pozostałych pięciu sygnatariuszach oferty przedstawionej Iranowi, opracowanie wspólnego stanowiska i przedstawienie go w czasie obrad. Wezwano by w nim rząd irański do przyjęcia złożonej przed dwoma tygodniami propozycji grożąc nałożeniem sankcji w przypadku odmowy.

Pomysł ten spotkał się jednak ze stanowczym sprzeciwem ze strony Rosji i Chin. Przedstawiciele tych krajów oznajmili, że należy poczekać na oficjalną odpowiedź Teheranu. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin zapewnił, że jego kraj będzie w konstruktywny sposób poszukiwał pokojowych metod rozwiązania kontrowersji związanych z irańskim programem nuklearnym.

Waszyngtonowi nie udało się również przekonać krajów zrzeszonych w Ruchu Państw Niezaangażowanych do poparcia swojego stanowiska. Organizacja ta przygotowała wspólne oświadczenie, w którym uznaje prawo Iranu do wzbogacania uranu, zgodnie z postanowieniami Traktatu. Decyzja ta ma duże znaczenie, gdyż 16 spośród 35 krajów zasiadających w MAEA należy właśnie do tej organizacji.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku