Boliwia: Korporacje chcą się odwoływać

[2006-06-15 19:05:34]

Brazylijski Petrobras, francuski Total i hiszpańsko-argentyński Repsol chcą się odwołać do sądowych instytucji międzynarodowych. Korporacje te uważają, że dekret nacjonalizacyjny boliwijskiego rządu z 1 maja 2006 r. jest nieuprawniony.

Nie spodziewaliśmy się, że po uchwaleniu dekretu przyjedzie wojsko i zajmie naszą infrastrukturę, w którą zainwestowaliśmy masę pieniędzy - powiedział Decio Odane, jeden z kierownictwa Petrobrasu.

Mówienie o nacjonalizacji jest mitem. Jeżeli prezydent Evo Morales (na zdjęciu w białym kasku) skarży się na Repsol, że ten posiada 18 proc. boliwijskiego gazu, to kłamię, ponieważ prawo stanowi, że wszystkie zasoby podziemne są państwowe. My tylko podpisaliśmy umowę z Boliwią na eksploatację i sprzedaż gazu - mówi Begonia Elices, dyrektorka Repsolu ds. współpracy międzynarodowej.

Rząd wprowadzając dekret argumentował, że wcześniejsze umowy są nieważne, z powodu niezgodności z konstytucją w czasie ich podpisywania.

Według byłego doradcy prezydenta, Francisco Zarratiego, ten argument jest tylko pretekstem. To jest, tak jakbym sprzedał mieszkanie, a później po latach domagał się jego zwrotu, ponieważ brakuje w umowie podpisu mojej żony - stwierdził.

Doradca obecnego prezydenta Manuel Morales
odpowiada, że podjęte decyzję nie podlegają dyskusji, a wszystkie firmy, które się odwołają do międzynarodowego arbitrażu zostaną wydalone z kraju i nie będą miały nawet tego udziału w zyskach, jaki daje obowiązujący dekret - tj ok. 20 procent. Pytam się was, do kogo miała się odwoływać Boliwia, kiedy przez lata firmy te nie przestrzegały warunków umowy? – dodał Manuel Morales.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku