Brazylijski Petrobras, francuski Total i hiszpańsko-argentyński Repsol chcą się odwołać do sądowych instytucji międzynarodowych. Korporacje te uważają, że dekret nacjonalizacyjny boliwijskiego rządu z 1 maja 2006 r. jest nieuprawniony.
Nie spodziewaliśmy się, że po uchwaleniu dekretu przyjedzie wojsko i zajmie naszą infrastrukturę, w którą zainwestowaliśmy masę pieniędzy - powiedział Decio Odane, jeden z kierownictwa Petrobrasu.
Mówienie o nacjonalizacji jest mitem. Jeżeli prezydent Evo Morales (na zdjęciu w białym kasku) skarży się na Repsol, że ten posiada 18 proc. boliwijskiego gazu, to kłamię, ponieważ prawo stanowi, że wszystkie zasoby podziemne są państwowe. My tylko podpisaliśmy umowę z Boliwią na eksploatację i sprzedaż gazu - mówi Begonia Elices, dyrektorka Repsolu ds. współpracy międzynarodowej.
Rząd wprowadzając dekret argumentował, że wcześniejsze umowy są nieważne, z powodu niezgodności z konstytucją w czasie ich podpisywania.
Według byłego doradcy prezydenta, Francisco Zarratiego, ten argument jest tylko pretekstem. To jest, tak jakbym sprzedał mieszkanie, a później po latach domagał się jego zwrotu, ponieważ brakuje w umowie podpisu mojej żony - stwierdził.
Doradca obecnego prezydenta Manuel Morales
odpowiada, że podjęte decyzję nie podlegają dyskusji, a wszystkie firmy, które się odwołają do międzynarodowego arbitrażu zostaną wydalone z kraju i nie będą miały nawet tego udziału w zyskach, jaki daje obowiązujący dekret - tj ok. 20 procent. Pytam się was, do kogo miała się odwoływać Boliwia, kiedy przez lata firmy te nie przestrzegały warunków umowy? – dodał Manuel Morales.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.