Litwa: "Wielkiej koalicji" nie będzie

[2006-06-15 13:40:18]

Litewska Partia Socjaldemokratyczna (Lietuvos Socialdemokratu Partija) i konserwatywny Związek Ojczyźniany (Tėvynės Sąjunga) zakończyły rozmowy na temat utworzenia tak zwanej "wielkiej koalicji". Negocjacje zostały jednostronnie zerwane przez wiceprzewodniczącego socjaldemokratów Gediminasa Kirkilasa.

Powodem zerwania rozmów były kwestie programowe. Kierownictwo Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej obstawało przy tym, aby nowy koalicja kontynuowała realizowanie programu centrolewicowego rządu Algirdasa Brazauskasa. Konserwatyści chcieli natomiast opracowania nowych priorytetów, uwzględniających postulaty ich partii.

Zawiedzeni postawą socjaldemokratów są liderzy Związku Ojczyźnianego. Poseł Andrius Kubilius stwierdził, że zerwanie negocjacji było nieoczekiwane. Świadczy to jego zdaniem o tym, że socjaldemokraci nie chcą "wielkiej koalicji".

Zawiedziony jest również prezydent Litwy Valdas Adamkus, który był gorącym zwolennikiem porozumienia socjaldemokratów i konserwatystów oraz inicjatorem rozmów koalicyjnych.

Obecny kryzys polityczny na Litwie rozpoczął się w wyniku rozpadu centrolewicowej koalicji rządzącej krajem. Najpierw swoje poparcie dla rządu wycofał Nowy Związek-Socjalliberałowie (Naujoji Sąjunga-Socialliberalai) Artūrasa Paulauskasa. Potem do rozłamu doszło w największym ugrupowaniu koalicji - Partii Pracy (Darbo Partija). Atmosferę podgrzały podejrzenia, że partia, której liderem jest Wiktor Uspaskich, z pochodzenia Rosjanin, powstała z inspiracji rosyjskich służb specjalnych. Swoje poparcie dla rządu wycofał także mniejszy ludowy Nowy Związek Chłopski i Demokratyczny, w którym doszło również do zawirowań personalnych i programowych - partia zmieniła właśnie nazwę na Litewscy Chłopscy Nacjonaliści (Lietuvos Valstiečiai Liaudininkai). W wyniku tych wszystkich wydarzeń premier Algirdas Brazauskas podał się 1 czerwca do dymisji.

Od początku czerwca premierem kraju jest tymczasowo Zigmantas Balčytis - socjaldemokrata i minister finansów w rządzie Brazauskasa. Prezydent kraju powinien w ciągu 15 dni wskazać nowego premiera. Termin ten jednak właśnie mija, a skłócone i rozbite ugrupowania nie potrafią wyłonić kandydata na nowego szefa rządu. Wobec tego niewykluczone są przyspieszone wybory parlamentarne.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku