Węgry: Drugi rząd Gyurcsány'ego zaprzysiężony

[2006-06-10 22:15:57]

Ferenc Gyurcsány został w piątek zaprzysiężony ponownie na stanowisko premiera Węgier. Tym samym zakończył się proces formowania drugiego rządu koalicyjnego socjalistów i liberałów.

Przed zaprzysiężeniem Gyurcsány zaprezentował główne priorytety nowego gabinetu. Należą do nich: reforma finansów publicznych mająca doprowadzić do zmniejszenia deficytu budżetowego, przygotowanie węgierskiej gospodarki do wprowadzenia euro oraz zapewnienie krajowi silnej pozycji wewnątrz Unii Europejskiej. Większość reform ma zostać zrealizowanych do roku 2008.

Program Gyurcsány'ego zyskał poparcie większości węgierskich parlamentarzystów.

Ferenc Gyurcsány sprawuje funkcję szefa węgierskiego rządu od 2004 roku, kiedy to zastąpił na tym stanowisku Pétera Medgyessy'ego. Jest uważany za głównego architekta sukcesu wyborczego Węgierskiej Partii Socjalistycznej (Magyar Szocialista Párt), która w kwietniowych wyborach parlamentarnych uzyskała ponad 43 proc. poparcia. Socjaliści zdecydowali się odnowić koalicję z liberalnym Związkiem Wolnych Demokratów (Szabad Demokraták Szövetsége) - 6,5 proc. poparcia w wyborach.

Drugi rząd koalicyjny Gyurcsány'ego nie różni się znacznie od pierwszego gabinetu. Z 17 do 12 mniejszyła się liczba ministrów. Gabinet w większości składa się jednak z osób, które pełniły funkcję ministra także w pierwszym rządzie.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku