Negocjacje między państwami Unii Europejskiej w sprawie dyrektywy o czasie pracy zakończyły się fiaskiem. Porozumienie zablokowała Polska, która wraz z Wielką Brytanią i kilkoma innymi, nowymi członkami UE żądała bardziej liberalnych zapisów.
Prace nad tekstem dyrektywy toczyły się od wielu miesięcy i od początku ścierały się w nim dwa obozy: liberalny, z Polska i Wielką Brytanią na czele, oraz propracowniczy, któremu przewodziły Francja i Szwecja.
Polska i Wielka Brytania domagały się, żeby pracownik mógł dobrowolnie wydłużyć czas pracy ponad 48 godzin na podstawie zwykłej umowy z pracodawcą. Tymczasem Francja i większość krajów UE-15 chciały zdecydowanie ograniczyć wyjątki od 48 godzin pracy. Przekonania obozu propracowniczego poparł Parlament Europejski, który proponował, by wszystkie wyjątki były konsultowane także ze związkami zawodowymi.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.