Chile: Biały Dom stawia ultimatum
[2006-06-03 18:23:36]
Według raportu opublikowanego przez "La Tercera", kwestia członkostwa Wenezueli w RB ONZ była jedynym tematem spotkania ministra spraw zagranicznych Chile Alejandro Foxleya z sekretarzem stanu USA Condoleezzą Rice, które odbyło się 21 kwietnia tego roku w Waszyngtonie. Rice stwierdziła podczas rozmowy, że obecność Wenezueli w Radzie Bezpieczeństwa będzie stanowić duże zagrożenie dla amrykańskich interesów, oraz że Stany Zjednoczone nie przyjmą ze zrozumieniem sytuacji, w której Chile udzielą Wenezueli poparcia. Obecnie kraje Ameryki Łacińskiej reprezentowane są przez Peru i Argentynę, której kadencja upływa z końcem tego roku. Nieoficjalnym kandydatem Waszyngtonu, a tym samym rywalem Wenezueli, jest Gwatemala. Wybór jest zwykle dokonywany przez wszystkie państwa regionu. Postawa Chile może mieć jednak zasadnicze znaczenie, gdyż według prawa, w przypadku gdy dwa lub więcej państw z danego regionu nie zgadzają się ustąpić, decyzję podejmuje Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rice ostrzegła również, że popierając kandydaturę Wenezueli, Chile stanie się państwem przegranym, i że utrudni to w znacznym stopniu - czy wręcz uniemożliwi - współpracę między oboma krajami. W podobnym klimacie przebiegło spotkanie Foxleya z podekretarzem stanu USA Robertem Zoellickiem. Reakcja rządu chilijskiego była szybka i stanowcza. Ricardo Lagos Weber, rzecznik prezydenta Chile Michelle Bachelet oświadczył, że państwo Chile ma swoją godność i nie ulegnie żadnej presji ze strony innych państw. Dziewiątego czerwca dojdzie do wizyty prezydent Bachelet w Waszyngtonie, podczas której zaplanowane są spotkania z Bushem, Rice i Zoellickiem. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?