Prezydent Timoru Wschodniego Xanana Gusmao i premier Mari Alkatiri zwrócili się do Australii, Nowej Zelandii, Portugalii i Malezji o przysłanie wojsk celem stłumienia rebelii.
Austalia ma wysłać do Timoru 1300 żołnierzy. Wspierać ich ma kilkudziesięciu żołnierzy i policjantów z Nowej Zelandii, 120 żandarmów z Portugalii oraz 275 żołnierzy i 200 policjantów z Malezji.
Rebelię wywołali wyrzuceni w marcu ze służby wojskowej oficerowie i żołnierze z klanu Loromonu. Rozpoczeli oni strajk z powodu złych warunków pracy i dyskryminacji etnicznej. Na czele rebelii stoi major Alfredo Reinaldo.
25 maja w stolicy kraju, Dili, toczyły się walki między siłami rządowymi i rebeliantami, zginęło co najmniej dziewięć osób. Rebelianci atakowali siedzibę prezydenta Gusmao.
Timor Wschodni to państwo w Archipelagu Malajskim, 450 km na północ od Australii. Do 1975 roku był kolonią portugalską, w 1976 roku został anektowany przez Indonezję. Pełną niepodległość państwo posiada od 20 maja 2002.
Większość ludności to katolicy. Muzułmanie stanowią około 4 proc., a protestanci 3 proc. ludności.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.