Trwa VI Kongres OPZZ

[2006-05-20 11:27:00]

W Warszawie rozpoczął się drugi dzień obrad VI Kongresu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Do głównych celów Kongresu należy przyjęcie programu na lata 2006-2010, znowelizowanie statutu oraz wybór nowych władz centrali. Obrady zakończą się w niedzielę.

W Kongresie bierze udział 318 delegatów reprezentujących wszystkie zrzeszone w OPZZ struktury branżowe, a także liczni goście z Polski i zagranicy. Są wśród nich przedstawiciele Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC), do której OPZZ zostało przyjęte w marcu tego roku. Wczoraj z delegatami spotkał się wicepremier Andrzej Lepper, a także pierwszy przewodniczący OPZZ Alfred Miodowicz. Z zaproszenia na Kongres OPZZ nie skorzystał szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, który w adresowanym do władz liście usprawiedliwił się "wcześniej przyjętymi zobowiązaniami".

Znany jest już skład nowego kierownictwa Porozumienia. Przewodniczącym pozostanie Jan Guz, który pokonał we wczorajszym głosowaniu dotychczasowego wiceprzewodniczącego Jana Kisielińskiego. Guz otrzymał 198 głosów, Kisieliński - 82. Guz był postrzegany jako zwolennik utrzymania ścisłej współpracy z centrolewicą, w swoim wystąpieniu mówił, że "OPZZ i SLD mogą być osią odbudowy silnej formacji lewicowej". Kiesieliński opowiadał się za rozluźnieniem związków z SLD i chciał konsultować projekty OPZZ z innymi partiami parlamentarnymi, przede wszystkim PSL, Samoobroną i Platformą Obywatelską.

Wczoraj dokonano wyboru nowych wiceprzewodniczących Porozumienia. Zostali nimi, sprawująca do tej pory tę funkcję, Wiesława Taranowska (Związek Zawodowy Uzdrowisk Polskich), Franciszek Bobrowski (Federacja Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego) i Andrzej Radzikowski (Związek Nauczycielstwa Polskiego). W wyborach przepadł kolejny obecny wiceszef OPZZ - Ryszard Łepik. Na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrano Janusza Krześniewskiego ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku