Francja zaostrza prawo imigracyjne

[2006-05-07 22:28:27]

Po Danii, Holandii i częściowo Niemczech (na razie w niektórych landach) Francja jest kolejnym krajem europejskim, który zaczyna zaostrzać przepisy imigracyjne. Deputowani do francuskiego Zgromadzenia Narodowego zgodzili się na system "imigracji selektywnej". Zgodnie z nim karty upoważniające do pobytu przez 3 lata otrzymywaliby tylko ci cudzoziemcy, których umiejętności byłyby przydatne gospodarce.

Projekt rządzącej prawicy zakłada także, że imigranci musieliby się uczyć języka francuskiego i brać udział w kursach wiedzy o społeczeństwie francuskim. Ustawa utrudnia też sprowadzanie rodziny przez imigrantów oraz likwiduje obecne przepisy, ma mocy których wszystkim mieszkającym we Francji od ponad dziesięciu lat automatycznie należy się stałe prawo pobytu.

Autorem nowych propozycji jest prawicowy minister spraw wewnętrznych, Nicolas Sarkozy. Zdaniem obserwatorów, Sarkozy, poprzez lansowanie antyimigranckiej ustawy, chce zdobyć poparcie skrajnie prawicowego elektoratu. Z drugiej strony może stracić poparcie mających już prawa wyborcze imigrantów, których jest ponad milion.

Decyzja deputowanych spotkała się z silnym sprzeciwem lewicy, jak też francuskich kościołów. Projekt może się więc jeszcze zmienić podczas drugiego czytania ustawy w parlamencie.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku